5 czerwca 2023
Konferencja z okazji 50. Światowego Dnia Środowiska

Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska otwierając spotkanie powiedziała, że mając świadomość, że mamy w zasięgu ręki gotowe rozwiązania, mamy też nadzieję. – Wszyscy mówimy wiele na temat zniszczeń środowiska spowodowanych zanieczyszczeniami. Bardzo liczę na to, że nasze wysiłki doprowadzą do radykalnej zmiany naszego zachowania. – powiedziała. – Każdy z nas docenia korzyści z tworzyw sztucznych. Zmieniły medycynę, transport, dały nam komfort w wielu dziedzinach. Jednak korzystamy z nich bardzo krótko, a w wielu krajach brakuje infrastruktury i tworzywa sztuczne, które przestają być potrzebne, trafiają do lasów i oceanów. A przecież wiemy, co zrobić, aby to zakończyć i teraz jest czas abyśmy połączyli siły.

Uroczystość z okazji Światowego Dnia Środowiska 2023 otworzyły reprezentujące ONZ w Polsce: dr Paloma Cuchi, szefująca Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (World Health Organisation, WHO) i Karina Rathman, szefowa Ośrodka Informacji ONZ w Polsce (UNIC Warsaw). Podczas otwarcia, odsłuchane zostały ważne przesłania Sekretarza Generalnego ONZ António Gutteresa, i Dyrektor Wykonawczej UN Environment Programme Inger Andersen. Do gości spotkania zwróciła się również za pośrednictwem nagrania, Minister Klimatu i Środowiska RP Anna Moskwa.

Gość specjalny – prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Harvarda wygłosiła wykład „Dobrosprawcza AI”, w którym omówiła perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w działaniach dla planety. Wspomniała o możliwościach wykorzystania jej jako narzędzia predykcyjnego, pomagającego nam zrozumieć zdarzenia pogodowe, jak susze czy powodzie i zaplanować działania w związku z przewidywanym rozwojem tych zdarzeń. Nawiązała do nurtu carbon credits, a także możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji na polu zwalczania zanieczyszczania tworzywami sztucznymi, procesu, w którym AI może się stać narzędziem identyfikacji typów plastiku i klastryzacji.

Odbyły się także dwie sesje wystąpień z udziałem gości: Marcina Białka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który przedstawił stan prac nad globalnym prawem i omówił zaangażowanie Polski; dr Palomy Cuchi z WHO; Fabrice Filliez, Ambasadora Szwajcarii; Jamesa Hughesa z Ambasady Wielkiej Brytanii.

W drugiej debacie, której motywem przewodnim było jedno z haseł tegorocznego WED ‘Solutions for Plastic Pollution’ dyskutowali: prof. Przemysław Postawa z Politechniki Częstochowskiej; Bartosz Woźnicki z Clovin S.A.; dr Agata Molisz reprezentująca System DOT; Ryszard Wysokiński reprezentujący sieć Kaufland

W swojej mowie skierowanej do biznesu, prof. Bolesław Rok, współtwórca programu Climate Leadership wyznał, że podobnie jak wierzy, że każde działanie zaczyna się od decyzji, jest również przekonany, że to biznes ma moc sprawczą, żeby zatrzymać sprzężony kryzys planetarny: klimatyczny, bioróżnorodności i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Spotkanie dało okazję do podsumowania działań podjętych ostatnio w Partnerstwie SDGs „Razem dla Środowiska” – inicjatywie UNEP/GRID-Warszawa, w której od siedmiu lat ponad 70 firm, samorządów i organizacji współdziała dla dobra środowiska wcielając w życie wartości Agendy 2030. Firmy i organizacje, które zdecydowały się przystąpić niedawno do Partnerstwa SDGs otrzymały certyfikaty uczestnictwa. Najbardziej aktywni członkowie zostali uhonorowani tytułami „Partner SDGs 2023”, zostały też przyznane wyróżnienia za zaangażowanie w realizację misji Partnerstwa.

Systemowa zmiana jest możliwa

Konferencja zakończyła się odczytaniem przez Marię Andrzejewską wezwania do działania, którego kolejne punkty zawierają instrukcję, jak krok po kroku rozbroić bombę systemowego zanieczyszczania świata tworzywami sztucznymi. Punkty te stanowią zarazem esencję najważniejszych tez 50. Światowego Dnia Środowiska #BeatPlasticPollution:

 • Wzywamy wszystkich do włączenia się w walkę z zanieczyszczaniem świata tworzywami sztucznymi.
 • Zmiany muszą zajść w całym cyklu życia tworzyw sztucznych.
 • Musimy zrezygnować z niepotrzebnych przedmiotów jednorazowego użytku.
 • Musimy projektować produkty i opakowania tak, aby wykorzystywały mniej plastiku i nadawały się do ponownego przetworzenia
 • Musimy ponownie wykorzystywać produkty, poddawać je recyklingowi, przeorganizować i zdywersyfikować nasze systemy.
 • Miejsce tworzyw sztucznych jest w gospodarce, z dala od ekosystemów.
 • Każdy z nas musi odegrać swoją rolę.
 • Rządy odpowiadają za dobrą, mądrą, skuteczną legislację
 • Firmy powinny przyjąć podejście uwzględniające cykl życia produktów.
 • Sektor finansowy powinien kierować swój kapitał na wsparcie tej transformacji.
 • My jako obywatele możemy wykorzystać swoje głosy, prawa wyborcze i portfele, aby wspierać tę zmianę.

Dołączcie do tego globalnego ruchu i pomóżcie nam raz na zawsze zakończyć zanieczyszczanie środowiska tworzywami sztucznymi!”

Dołącz do nas!Wspólnie zakończmy epokę zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi
Dowiedz się więcej o źródłach problemu,
poznaj gotowe rozwiązania, włącz się w działania i powiedz o tym innym!
Beat Plastic Pollution (Film UNEP)
OBEJRZYJ FILM
Poradnik: Jak zakończyć problem zanieczyszczeń?
CZYTAJ WIĘCEJ
Solutions to Plastic Pollution (EN)
CZYTAJ WIĘCEJ
Gdzie działamy?
ZAANGAŻUJ SIĘ!
Solutions to Plastic Pollution
Konferencja z okazji 50. Światowego Dnia Środowiska
5 czerwca 2023

UNEP/GRID-Warszawa - nasza organizacja została ustanowiona w 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy United Nations Environment Programme (UNEP) a Rządem Polskim. Od tego czasu realizujemy w Polsce misję UNEP, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu.

#DlaPlanety edycje: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018
© 2023 UNEP/GRID-Warszawa, w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl